شهید منصور رضائی
شهید عیسی منفرد ایده لو
شهید نوروزعلی سلیم نژاد
شهید حسین رضائی
شهید یدالله ابراهیمی
شهید یوسف شهبازپور
شهید ابوالقاسم صبری
شهید علی شهبازی
شهید عبدالله طهماسبی
شهید اباذر عظیم پور
شهید عزیز سلیم نژاد
شهید جاویدالاثر فریدون اسماعیل نژاد
 • کد نمایش افراد آنلاین
 • امکانات روستا

  سلام

  به نام حضرت دوست که هرچه داریم از اوست

  و اینک مطالبی هر چند کوتاه ولی مثمر ثمر در رابطه با امکانات خدمات درمانی و بهداشتی ، راه های ارتباطی روستا، لوله کشی آب و فاضلاب ، تلفن ، تحصیلات و ... با شما اقوام عزیز و خوانندگان محترم در میان گذاشته، امیدوارم مورد استفاده و پذیرش همگان قرار گرفته و ما را با الطاف خود و انتقادات سازنده یاری نمایید.

   

  آب آشامیدنی روستای ایده لوی خلیفه لو :

   

  همانطوری که دوستان بزرگوار و هم ولایتی های عزیز در جریان هستند روستای ما در داخل خود دارای دو چشمه خروشان بوده است. اولین چشمه به نام آغبلاغی یا آغ بلاغ که به معنی چشمه سفید می باشد که در آشاقا باشی و در نزدیکی مسجد قرار داشته و به صورت مشترک توسط اهالی آشاقا باشی ها جهت امور شستشو ، آشامیدن دامها ، آبیاری باغات  و صیفی جات و ... مورد استفاده قرار می گرفته است ، ولی  برای آشامیدن از آب قرمزی بلاغ استفاده می نمودند. چشمه دیگری که در روستا از آب فراوان و قابل شرب برخوردار بود به نام قرمزی بلاغ که در سینه کوه ( پیر ) و از دل کوه و سنگ هایی به رنگ قرمز و در بالاترین نقطه روستا واقع و با آب خود تمام باغات ، دام ها و ... را سیراب نموده و به طرف پایین ترین نقطه روستا سرازیر می گردید. پیران و پدران ما تعریف نموده اند که کوه پیر در سال های نه چندان دور پر از درختان سنجد بوده و شکوه خاصی به روستا می داده ولی با گذشت زمان اکثر آن درختان را جهت استفاده به عنوان هیزم قطع می نمایند به صورتی که هم اکنون فقط بوته های درختان سنجد نمایان است.

  در قبل از انقلاب اسلامی آب آشامیدنی روستاییان عزیز از همان چشمه قرمزی بلاغ بوسیله زنان و دختران روستا و با کوزه های گلی قدیمی و یا دبه های پلاستیکی به منازل حمل و مورد استفاده خانواده ها قرار می گرفت. اولین جرقه لوله کشی آب روستا پس از انقلاب و در زمان احداث آموزشگاه ( مدرسه ) در سال 1362 زده شد. برای آب آشامیدن و شستشو در مدرسه از یکی از سر شاخه های فرعی قرمزی بلاغ ، آب را بوسیله لوله به پائین ترین نقطه روستا منتقل نموده و مورد استفاده دانش آموزان و معلمین قرار گرفت. تقریبا در سال 1379 بود که اهالی محترم و زحمتکش روستا با جمع آوری پول در حدود پنج ملیون تومان و با کمک دولت اقدام به ایجاد منبعی بزرگ در خروجی آب قرمزی بلاغ در بالاترین نقطه روستا نموده و آب را بوسیله لوله کشی به تمام منازل روستاییان عزیز می رسانند. لازم به ذکر است که جهت شستشو و میکرب زدائی منبع همه ساله اهالی محترم از منابع خودشان هزینه نموده و هیچ کمکی از طریق مسئولین محترم در اختیار آنان قرار نمی گیرد.

  برق رسانی به روستا :

   

  در سال 1374 پس از برق رسانی به روستاهای بزوجیق و تمتراب ، میله گذاری تیرهای برق توسط اداره محترم برق شهرستان هشترود شروع و سر انجام در سال 1375 از طریق روستاهای بزوجیق و تمتراب ، به روستای ایده لو نیز برق رسانی شده و روستاییان عزیز از این نعمت برخوردار می گردند.

  مخا برات روستا :

   

  در سال 1378 اداره مخابرات شهرستان هشترود اقدام به راه اندازی دفتر مخابراتی روستا نموده و در یک محل کلیه تماس های اهالی محترم انجام میشد که با افزایش امکانات هم اکنون کلیه منازل روستاییان عزیز دارای خطوط تلفن مستقیم می باشد.

  فاضلاب روستا :

   

  یکی از مشکلات مهم روستاییان در ایده لوی خلیفه لو در سالیان گذشته در زمینه بهداشت ، نبود فاضلاب و سرویس بهداشتی به دلیل مرطوب بودن اکثر منازل روستا و بالا بودن عمق آبهای زیر سطحی بود. به طوری که با کندن حدود 2 متر زمین ، آب بالا آمده و محل مذکور پر از آب می شد. در سال 1385 اهالی آشاقا باشی روستا با کمک هم اقدام به لوله گذاری فاضلاب نموده و پس از آن در همان سال کل ساکنین روستا مبلغی در حدود یک ملیون تومان تهیه و با کمک مسئولین محترم شهرستان مبادرت به لوله گذاری فاضلاب نموده و هم اکنون کلیه منازل روستای ایده لو دارای فاضلاب می باشد و به نظر میرسد اولین روستا در منطقه باشد که از این امکانات برخوردار است.

  راه های مواصلاتی روستای ایده لو :

   

  جاده های روستای ایده لوی خلیفه لو تا همین چند سال پیش خاکی ، مال رو و تراکتور رو بودند و در زمستان و فصول بارندگی عبور و مرور از آنها سخت و گاه میسر نبود. دسترسی به شهرهای مراغه ، هشترود و دیگر شهرهای استان با پای پیاده و یا بوسیله چهار پایان انجام می پذیرفت و چه بسیار افرادی که با کمال تاسف به علت بیماری و نداشتن راه ارتباطی جان خود را از دست دادند . حدوداً از 6 یا 7 سال قبل بعضی از این راه ها با کمک اهالی و تا حدی مساعدت مسئولین محترم از حالت قبلی در آمده و در فصول مختلف سال قابل استفاده شده است. البته راه های موجود هم فاقد زیرسازی مناسب بوده و به دلیل تردد ماشین آلات سنگین و تراکتور ، برای خودروهای سبک و سواری سخت و خسارت بار است. یکی از این راه ها از طریق روستاهای گنج آباد ، قرا عورت ، کتله کمر ، باش قلیچ ، ساری قیا و آلاقیا به جاده هشترود – مراغه وصل می گردد که این مسیر به علت وجود رود خانه خروشان قرانقو و نداشتن پل ارتباطی در هنگام بارندگی و طغیان رودخانه غیر قابل عبور گشته و راه مسدود می گردد. یکی دیگر از راه های روستا از طریق جاده مواصلاتی ذولبین ، سعادتلو ، عرقطو و یا ما بین روستای بزوجیق و تمتراب امکان پذیر می باشد. راه های فوق به صورت غیر استاندارد و .... بوده و با همت خود اهالی و اداره راه شهرستان هشترود ، روستای ایده لو را به شهرهای استان مرتبط می سازد.

  روستای ایده لوی خلیفه لو فاقد خانه بهداشت ، جاده آسفالت ، پزشک و ... می باشد و گاز رسانی نیز انجام نشده است. لازم به ذکر است که شهرستان هشترود دارای 187 روستای سکنه دار و 710 کیلو متر راه روستائی بوده که 310 کیلومتر آن آسفالت و 165 کیلومتر شن ریزی شده و 235 کیلو متر دیگر خاکی است. اکثر جاده های روستاها در شهرستان هشترود وضعیت بسیار نامناسبی دارند، آیا مسئولین محترم راه این روستاها را دیده اند؟؟ یا یکبار شده خودشان پشت فرمان نشسته و به این روستاها بروند و اگر مسئولین فقط یک بار با خودروی شخصی خودشان در این مسیرها بیایند حتما عملکرد درخشان خود را در واقعیت خواهند دید؟

  کوه پیر :

   

  کوه پیر از زمانهای قدیم مقدس بوده و بزرگان و پیران از انبوه درختان سنجد در آن تعریف نموده اند. گویا بقدری درخت زیاد بوده که به عنوان هیزم مورد استفاده اهالی روستا قرار می گرفته است. واژه پیر هم به معنی مرشد و شیخ عربی و بابا در لهجه های غرب ایران و ترکی و در معنای اصطلاحی راهنمای معنوی و مرشد است که خود پیشتر طریق عرفان را پیموده و توانایی های روحانی کسب کرده است. پیر مرشد کامل را می گویند. از زمان های قدیم هر کس از روستاییان نذری داشته اند ، یا برای رفع گرفتاریها و برآورده شدن حاجات نذر و نیاز می کردند، پس از قبولی در آن محل جمع شده و نسبت به ادای دین اقدام می نمودند. اکثر مردم روستا به یاد دارند شبهای جمعه به عنوان نذری چراغ های نفتی قدیمی و یا شمع را تا صبح در زیر بوته های سنجد روشن می کردند. هم اکنون نیز شبهای جمعه در زیر بوته های سنجد شمع روشن می کنند. بعضی از مردم اعتقاد دارند در آن محل احتمالا قبر سید و یا محل دفن فردی پاک سرشت بوده ، ولی جای آن از بین رفته است و بعضی ها هم آن را خرافه دانسته و اعتقادی ندارند که اینها در اقلیت هستند.

   

  این مقاله در سال 1394 نگاشته شده است . منتظر نظرات و توضیحات دوستان عزیز برای تکمیل نمودن این مقاله هستیم ، امیدواریم با اطلاعات جدیدی که شما در اختیار ما می گذارید در بهبود وضعیت زندگی در روستا گامی موفق برداریم .

  موضوع: مقالات ایده لویی ها،
  برچسب ها: ایده لوی خلیفه لو، هشترود، تمتراب، آغ بلاغ، پیر،
  [ جمعه 8 مرداد 1395 ] [ 08:47 ب.ظ ] [ کریم شیرینی ]
  رفتن به بالای صفحه
  شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات